تهران خیابان انقلاب، تقاطع فلسطین، ساختمان مهر (پلاک 312)، طبقه چهارم واحد ۱۰
ویزای آمریکا

ویزای آمریکا

آشنایی با انواع ویزای آمریکا و هزینه آن

اگر قصد سفر به کشور آمریکا به منظور تحصیل، تجارت، تفریح و گردش یا حتی دریافت اقامت دائم و زندگی را دارید، حتماً باید نسبت به دریافت ویزای آمریکا اقدام کنید. اما حتماً با سؤالات چگونه ویزای آمریکا را دریافت کنم؟ مراحل دریافت ویزای آمریکا چیست؟ آیا نیاز به ترجمه مدارک به زبان انگلیسی است؟ یا چه مدارکی مورد نیاز است؟ مواجه شده‌اید. در این مقاله به دغدغه‌های شما در مورد انواع ویزای آمریکا می‌پردازیم و با ضرورت ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی آشنا می‌شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ویزای آمریکا چیست؟

ویزا در واقع یک مجوز برای ورود به یک کشور خارجی و اقامت برای مدت مشخص در آن است. که توسط کشور مقصد برای افرادی که شرایط لازم را دارند، صادر می‌گردد.

یک شهروند کشور خارجی که عموماً به دنبال ورود به کشور آمریکا است باید ابتدا ویزای ایالات متحده را دریافت کند، که در گذرنامه مسافر قرار می‌گیرد. این سند مسافرتی توسط کشور شهروندی مسافر صادر می‌شود. برخی از مسافران بین‌المللی ممکن است واجد شرایط سفر به آمریکا بدون ویزا باشند.

داشتن ویزای آمریکا به شما این امکان را می‌دهد که به بندر ورودی، فرودگاه یا گذرگاه مرزی زمینی سفر کنید و از بازرس وزارت امنیت داخلی (DHS)، گمرک و حفاظت از مرز‌ها (CBP) برای ورود به ایالات متحده اجازه بگیرید. در حالی که داشتن ویزا، ورود به آمریکا را تضمین نمی‌کند، اما نشان می‌دهد که یک افسر کنسولی در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در خارج از کشور تشخیص داده است که شما واجد شرایط درخواست ورود به این کشور هستید.

ویزای آمریکا

آشنایی با انواع ویزای آمریکا

در واقع نوع ویزایی که باید برای ورود به کشور آمریکا دریافت کنید، توسط قانون مهاجرت ایالات متحده تعریف شده است و به هدف سفر شما بستگی دارد.

انواع ویزای آمریکا به دو دسته اصلی زیر تقسیم می­شوند:

ویزای غیر مهاجرتی

این ویزا برای سفر به آمریکا به صورت موقت صادر می‌شود. ویزای غیر مهاجرتی توسط افراد تجاری، گردشگران، مشاغل تخصصی و دانشجویانی که مایل به اقامت موقت در آمریکا برای انجام اهداف خاص هستند، استفاده می‌شود. کسانی که از ویزای غیر مهاجرتی استفاده می‌کنند باید به افسر کنسولی ثابت کنند، که قصد دارند پس از اقامت موقت آمریکا را ترک کنند.

 

ویزای مهاجرتی

این ویزا برای سفر و زندگی دائم در آمریکا صادر می‌شود. ویزای مهاجرتی با نام گرین کارت نیز شناخته می‌شود. دارنده این ویزا می‌تواند تا هر زمان که بخواهد در آمریکا کار یا زندگی کند. ویزای خانوادگی، ویزا برای افراد نخبه، ویزای کار و ویزای سرمایه‌گذاری از انواع ویزا‌های مهاجرتی هستند.

 

برای مهاجرت تحصیلی چه مدارکی باید ترجمه شود؟

برای مهاجرت تحصیلی یا دانشجویی و اخذ ویزای آمریکا باید مدارک شما ترجمه رسمی انگلیسی معتبر شده باشد. این ترجمه رسمی باید مورد تأیید قوه قضاییه و روی سربرگ دارالترجمه مهر و امضا شود. در اینجا گزیده‌ای از مهمترین اسناد برای ترجمه و اخذ ویزای مهاجرت تحصیلی آورده شده است.

  • مدارک شناسایی مانند شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج یا طلاق، گذرنامه، کارت پایان خدمت و…
  • سوابق مالی و گواهی کار از مؤسسات و کارخانجات و شرکت خصوصی
  • مجوز‌ها و گواهینامه‌های آموزشی از قبیل مدارک تحصیلی ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی، دانشنامه و ریز نمرات آموزشی مقاطع آموزش عالی
  • گواهی ثبت اختراعات
  • اسناد رسمی مانند سند مالکیت خانه، زمین، مغازه یا وسایل نقلیه

 

اگر رشته تحصیلی شما تخصصی است، باید بانک واژگان مخصوص به رشته خود را در اختیار مترجم رسمی قرار دهید. این کار به این دلیل است که مترجم با اصطلاحات رشته شما آشنا شده تا دچار اشتباه در متن ترجمه نگردد.

با توجه به نوع مدارک مدت زمان اعتبار ترجمه یک مدرک متفاوت است. به طور مثال ترجمه مدارک تحصیلی دائم بوده و باطل نمی‌شود. اما مدارکی مثل شناسنامه و اسناد مالکیت که ممکن است در طول زمان تغییری در اصل آن به وجود آید، نیاز به ترجمه مجدد دارند. بنابراین اغلب مراکز بین‌المللی آموزشی ترجمه‌هایی که بیش از شش ماه از تاریخ ترجمه آن‌ها گذشته است، را معتبر نمی‌دانند.

اسناد حقوقی، گیج‌کننده هستند و ضروری است که مترجم با اسنادی که ترجمه می‌کند آشنا باشد تا دقیق‌ترین مدرک ممکن را داشته باشید. از خدمات یک دارالترجمه متخصص برای مشاوره ویزای آمریکا و ترجمه حقوقی مدارک در مراحل اولیه استفاده کنید تا استرس را به حداقل برسانید و شانس خود را برای دریافت ویزا به حداکثر برسانید.

ویزای آمریکا

هرینه دریافت ویزای آمریکا چقدر است؟

هزینه ویزای امریکا با توجه به نوع ویزای توریستی، تجاری، بازدید خانوادگی و سایر انواع ویزا‌ها که درخواست می‌کنید متفاوت است. تمام متقاضیان ویزای غیر مهاجرتی باید هزینه ویزای خود را به حساب کنسولگری آمریکا در ترکیه از طریق بانک یا کارت اعتباری پرداخت کنند. هزینه ویزایی که شما پرداخت می‌کنید غیرقابل استرداد است.

در نظر داشته باشید، هزینه‌های درخواست ویزا فقط برای یک بار رسیدگی، استفاده می‌شود. اگر ویزای شما رد شود، مجدداً باید هزینه پرداخت کنید. همچنین هزینه‌های ویزا نمی‌تواند به یک متقاضی دیگر فروخته یا منتقل شود.

مدت زمان اعتبار هزینه ویزای آمریکا برای یک سال است. اگر تا آن تاریخ استفاده نکنید، حق خود را برای رسیدگی مراحل دریافت ویزا از دست خواهید داد. در نهایت پس از اتمام مراحل دریافت ویزا، می‌توانید بلیط و هتل را قطعی کنید، تا متحمل هزینه‌های اضافی نشوید.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با مراحل دریافت ویزای آمریکا و ضرورت ترجمه رسمی و معتبر مدارک برای سفر و مهاجرت آشنا کنیم. در نظر داشته باشید اخذ ویزای یک کشور به معنای اجازه ورود به آن کشور نیست. دریافت ویزا برای شما به معنی تضمین رسیدن به مرز آن کشور است. پس از آن مقامات مرزی تصمیم می‌گیرند که به شما اجازه ورود دهند یا به دلایلی از ورودتان به کشور مقصد جلوگیری بعمل آورند. شما می‌توانید برای ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی و دریافت مشاوره تخصصی رایگان توسط مترجمین حرفه‌ای، به سایت دارالترجمه رسمی کاخ مراجعه کنید. این مؤسسه، ترجمه رسمی به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، ترکی، چینی و ژاپنی را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. ترجمه رسمی کاخ دارای مجوز رسمی برای ترجمه از قوه قضاییه است. ‌امیدواریم مطالعه این مقاله به شما برای آشنایی با مراحل دریافت ویزای آمریکا کمک کند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *