تهران خیابان انقلاب، تقاطع فلسطین، ساختمان مهر (پلاک 312)، طبقه چهارم واحد ۱۰
پزشکی در ایتالیا

پزشکی در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای زیبای اروپایی است که به عنوان مقصد بسیاری از گردشگران شناخته می‌ شود؛ اما این کشور تنها دارای جاذبه ‎های گردشگری نیست و بسیاری از ایرانیان علاقه ‏مندند تا برای کار و تحصیل به ایتالیا مهاجرت کنند. تحصیل در ایتالیا دارای شرایط خوبی است که از آن‎ها می‌ توان به هزینه پایین، کیفیت بالای آموزش و امکان تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد. دانشگاه‎ های ایتالیا در سرتاسر جهان بسیار معتبر بوده و آموزش با کیفیتی را به دانشجویان ارائه می‎دهند. با توجه به این توضیحات بسیاری از دانش ‎آموزان و دانشجویان ایرانی علاقه ‎مند به تحصیل پزشکی در ایتالیا هستند. در ادامه شرایط و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا را شرح می‎دهیم تا بتوانید با دید روشن برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام کنید.

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

بسیاری از افراد علاقه ‎مندند شرایط تحصیل رایگان ایتالیا را بدانند. در ایتالیا با دریافت بورسیه پزشکی امکان تحصیل رایگان یا استفاده از کمک هزینه تحصیلی وجود دارد. اما به طور کلی تحصیل در ایتالیا رایگان نیست! البته با وجود شهریه پایین دانشگاه ‎های این کشور، دانشجویان ایرانی ایتالیا را به دیگر کشورهای اروپایی ترجیح می‎دهند.

اما تحصیل پزشکی در ایتالیا دارای شرایطی است که ابتدا باید با آنها آشنا شوید. در صورتی که قصد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید ابتدا باید در آزمون IMAT شرکت کرده و حداقل نمره قبولی را به دست آورید. این آزمون سالانه یک بار برگزار شده و در صورت قبولی در آن بدون نیاز به مصاحبه می‎توانید برای تحصیل پزشکی در دانشگاه ‎های ایتالیا اقدام کنید.

خوشبختانه برای شرکت در این آزمون نیازی به ارائه توصیه نامه وجود ندارد و معدل دیپلم نیز در امکان شرکت در آن بی‎تاثیر است. آزمون IMAT شامل ۶۰ سوال در چهار بخش شیمی، زیست، ریاضی و فیزیک و اطلاعات عمومی است که برای پاسخ به آن‎ها ۱۰۰ دقیقه زمان در اختیار شرکت‎ کنندگان قرار می‎ گیرد. با قبولی در این آزمون می‎توانید مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را آماده کرده و سپس به این کشور زیبا مهاجرت کنید.

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا نیازی به قبولی در کنکور کشور مبدا نیست. بنابراین افرادی که تحصیلات ۱۲ ساله خود را در مدرسه گذرانده باشند و در آزمون IMAT پذیرفته شوند می‎توانند برای اخذ ویزا اقدام کنند. در ادامه مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را خدمتتان شرح می ‎دهیم.

پزشکی در ایتالیا

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در ایتالیا

از مهم ‎ترین مدارک تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا می ‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی؛ این مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شوند.
 • اصل گذرنامه و ترجمه آن به زبان ایتالیایی؛ برای دریافت ویزا نیاز به دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت نیز وجود دارد.
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • ۵ قطعه عکس پرسنلی
 • اثبات تمکن مالی
 • پرینت حساب بانکی سه ماهه متقاضی برای اثبات تمکن مالی
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه شده به زبان ایتالیایی به همراه ریز نمرات؛ این مدارک باید به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسند.
 • یک نسخه کپی از مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس با نمره ۶
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی نمره آزمون IMAT
 • و پرداخت هزینه‎ های دریافت ویزا

توصیه می کنیم با مدارک کامل برای اخذ ویزا اقدام کنید چرا که به این صورت احتمال پذیرش درخواست شما بیشتر می شود.

نحوه ترجمه رسمی ایتالیایی مدارک اخذ ویزا

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز به ترجمه رسمی ایتالیایی مدارک وجود دارد. برای این کار نیاز است برخی از مدارک خود را به دارالترجمه ارسال کرده و بعد از ترجمه تحویل بگیرید. در این رابطه دارالترجمه انتخابی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که یک اشتباه کوچک می‎تواند باعث عدم امکان اخذ ویزا برای شما شود. همچنین بسیاری از افراد به دنبال ترجمه فوری ایتالیایی مدارک خود هستند و فرصت چندان زیادی برای ترجمه مدارکشان ندارند. خوشبختانه در دارالترجمه رسمی کاخ امکان ترجمه فوری مدارک شما به زبان ایتالیایی وجود دارد و شما می ‎توانید از هر نقطه از ایران ترجمه مدارک خود را به دارالترجمه رسمی کاخ بسپارید.

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا را دارید لازم است مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه خود را ترجمه کنید. همچنین از مدارک تحصیلی نیاز به ترجمه می ‎توان به مدرک دیپلم، مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی اشاره کرد.

شما می ‎توانید برای اطلاع از تمامی مدارک نیازمند ترجمه از کارشناسان ما کمک بگیرید و اطلاعات کامل تری در این زمینه به دست آورید. در دارالترجمه رسمی کاخ امکان پاسخگویی به سوالات شما به صورت ۲۴ ساعته وجود دارد و ترجمه رسمی ایتالیایی در کوتاهترین زمان ممکن انجام می ‎گیرد. همچنین در صورت درخواست متقاضی گرامی امکان اخذ تاییدیه قوه قضاییه و وزارت امور خارجه نیز وجود دارد. بعد از ترجمه رسمی مدارک، می ‎توانید تمامی مدارک گفته شده را تکمیل کرده و برای اخذ ویزا اقدام کنید.

پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

چیزی که پیش از تکمیل مدارک و ترجمه فوری ایتالیایی باید به آن فکر کنید هزینه تحصیل رشته پزشکی در کشور ایتالیا است. در این کشور برای تحصیل در دانشگاه ‎های دولتی باید شهریه‎ ای حدود ۱۵۶ تا ۴۰۰۰ یورو در سال پرداخت کنید. شما می ‎توانید برای اطلاع از مبلغ دقیق شهریه وارد وب‎سایت دانشگاه مورد نظر شوید.

در این کشور امکان تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه ‎های خصوصی نیز وجود دارد که شهریه دانشگاه ‎های خصوصی بسیار بالا و حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار یورو در سال است. در کنار هزینه ‎های تحصیل باید هزینه زندگی در کشور ایتالیا را نیز در نظر بگیرید که هر دانشجو بسته به سبک زندگی خود ماهانه به مبلغی حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو نیاز دارد. ذکر این نکته ضروری است که هزینه زندگی و اجاره خانه در شهرهای مختلف ایتالیا با یکدیگر متفاوت است. بنابراین پیش از مهاجرت بهتر است حتماً این نکته را در نظر داشته باشید.

بعد از کسب مدرک پزشکی، با جست‎جوی کار در کشور ایتالیا می ‎توانید ماهانه درآمدی حدود ۶۵۰۰ تا ۲۱۲۰۰ یورو داشته باشید. بنابراین هزینه‎ های تحصیل در ایتالیا را به چشم یک سرمایه گذاری ببینید زیرا پس از دریافت مدرک می‎توانید درآمد بسیار بالایی داشته و زندگی با کیفیتی را تجربه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از دارالترجمه رسمی کاخ به بررسی تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا پرداختیم و تمامی شرایط و مدارک لازم را خدمتتان شرح دادیم. همانطور که گفته شد برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز به ترجمه فوری ایتالیایی مدارک وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‎توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *