تهران خیابان انقلاب، تقاطع فلسطین، ساختمان مهر (پلاک 312)، طبقه چهارم واحد ۱۰
دانشگاه های بدون آزمون در ایتالیا

دانشگاه های بدون آزمون در ایتالیا

اگر شما هم قصد دارید تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور ایتالیا پشت سر بگذارید بهتر است در رابطه با شرایط دانشگاه‎های این کشور تحقیق کنید. در حال حاضر تحصیل در ایتالیا با استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی مواجه شده و با وجود شرایط نسبتاً خوب دانشگاه‎های این کشور، متقاضیان ایرانی ایتالیا را به دیگر کشورهای اروپایی ترجیح می‎دهند. کیفیت دانشگاه‌های ایتالیا بسیار بالا بوده و برای تحصیل در این دانشگاه‎ها امکان استفاده از بورسیه ایتالیا وجود دارد.

اما آزمون ورودی دانشگاه‌ های این کشور باعث شده تا متقاضیان کمتری شانس تحصیل در ایتالیا را داشته باشند. اگر شما به هر دلیلی قصد دارید بدون شرکت در آزمون‎ های ورودی برای تحصیل به کشور ایتالیا مهاجرت کنید، باید بدانید که خوشبختانه در این کشور امکان پذیرش در برخی از دانشگاه‎ های خصوصی و دولتی بدون شرکت در آزمون ورودی وجود دارد. در ادامه توضیحات کامل‌ تری در این رابطه خدمتتان ارائه می‌ کنیم.

دانشگاه های بدون آزمون در ایتالیا

معرفی دانشگاه‌های بدون آزمون در ایتالیا

در کشور ایتالیا دانشگاه ‎های خصوصی و دولتی بسیاری وجود دارند که امکان پذیرش بدون آزمون ورودی را فراهم کرده‌ اند. از این دانشگاه‌ ها می‎توان به پادوا، میلان، بولونیا، تورین و فلورانس اشاره کرد. البته امکان پذیرش بدون آزمون ورودی در تمامی رشته‎ های دانشگاهی وجود ندارد. بنابراین بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید و برای تحصیل در ایتالیا ، رشته ‎های بدون آزمون دانشگاه ‎های این کشور را بررسی کنید. برای مثال امکان تحصیل در رشته پزشکی و دندان‎پزشکی بدون شرکت در آزمون ورودی امکان‎ پذیر نیست. البته در برخی از دانشگاه‎های خصوصی می‌ توانید بدون شرکت در آزمون برای تحصیل در رشته دندان‌ پزشکی ثبت نام کنید.

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا بدون آزمون

برای اخذ ویزا و تحصیل در ایتالیا بدون آزمون نیاز به مدارکی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‎ها می‌ پردازیم. ممکن است این مدارک در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت باشند.

 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی ترجمه شده
 • مدارک تحصیلی معتبر از جمله گواهی تحصیلی دوره ۱۲ ساله دبیرستان و ریز نمرات با ترجمه ایتالیایی
 • توصیه نامه
 • رزومه یا CV
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی که بسته به مقطع دانشگاهی شما متفاوت است.

دقت داشته باشید که باید مدارک خود را در دارالترجمه رسمی ایتالیایی ترجمه کرده و سپس برای اخذ ویزا ارائه کنید. همچنین در برخی از موارد نیاز به تاییدیه قوه قضاییه و وزارت امور خارجه وجود دارد که اخذ تاییدیه توسط دارالترجمه رسمی کاخ قابل انجام است.

دانشگاه های بدون آزمون در ایتالیا

رشته ‎های بدون آزمون دانشگاه ‎های ایتالیا

پیش از ترجمه رسمی ایتالیایی مدارک و اقدام برای اخذ ویزا بهتر است با رشته‎ های بدون آزمون ایتالیا آشنا شوید، زیرا ممکن است رشته مورد نظر شما خارج از این لیست باشد. در حال حاضر برای تحصیل در رشته‎ های پزشکی، دندانپزشکی، معماری، داروسازی و مهندسی نیاز به شرکت در آزمون‎ های ورودی وجود دارد. اما برای تحصیل در رشته‎ های زیر نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست:

 • رشته حقوق: در برخی از دانشگاه ‎های ایتالیا امکان تحصیل در این رشته بر اساس نمرات دبیرستان فراهم است. تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به صورت یک برنامه یکپارچه بوده و مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد جمعاً ۵ سال طول می‌کشند.
 • برخی از شاخه‌ های رشته هنر و طراحی مد: در اکثر رشته‌ های هنری پذیرش دانشجو بر اساس نمونه کار بوده و نیازی به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه نیست.
 • رشته روانشناسی: در برخی از دانشگاه‌ های ایتالیا تحصیل رشته روانشناسی بدون نیاز به آزمون ورودی و معمولاً با مصاحبه امکان‌ پذیر می‌شود.
 • رشته مدیریت بین‌ الملل: معمولاً برای تحصیل در رشته مدیریت بین‌الملل امکان پذیرش بدون آزمون وجود دارد. در این موارد ارزیابی دانشجو با بررسی نمرات دبیرستان و مصاحبه انجام می‌ گیرد.
 • رشته روابط بین‌ الملل: بهترین دانشگاه‌ های ایتالیا رشته روابط بین‌ الملل را ارائه می‎ دهند که دانشجویان این رشته می‌ توانند آموزش با کیفیتی را تجربه کنند. در این رشته نیز مانند مدیریت بین‌ الملل امکان ارزیابی دانشجویان با مصاحبه و نمرات دوره دبیرستان وجود دارد.
 • رشته‌ های علوم انسانی: در بسیاری از رشته‌های علوم انسانی مانند علوم سیاسی، فلسفه، تاریخ، جامعه شناسی و ادبیات نیازی به شرکت در آزمون ورودی وجود ندارد. بنابراین دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌ توانند با ارائه مدارک تحصیلی برای ثبت نام در دانشگاه‌ ها اقدام کنند.
 • از دیگر رشته‌های بدون آزمون ایتالیا می‌ توان به اقتصاد، حسابداری و غذاشناسی اشاره کرد.

هزینه تحصیل در رشته‌های بدون آزمون ایتالیا

در کشور ایتالیا بسته به دانشگاه انتخابی شما هزینه تحصیل متفاوت است. همچنین شما می‌توانید از بورسیه ایتالیا استفاده کنید که باعث کاهش هزینه‌ های تحصیلی می ‎شود. اما بدون استفاده از بورسیه تحصیلی، شهریه دوره کارشناسی معمولاً حدود ۱۵۰۰ یورو در سال است. البته ممکن است این مبلغ در دانشگاه‌ های مختلف کمتر یا بیشتر باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ های خصوصی ایتالیا بسیار بیشتر از دانشگاه‌ های دولتی بوده و حدود ۶ تا ۲۰ هزار یورو در سال است.

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد با دوره کارشناسی نسبتا متفاوت بوده و افرادی که در دانشگاه‌ های دولتی ایتالیا به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مشغول باشند، سالانه باید مبلغی حدود 1000 تا ۳۰۰۰ یورو به عنوان شهریه پرداخت کنند. این مبلغ در دانشگاه‌ های خصوصی چند برابر بیشتر و بین ۳ تا ۸ هزار یورو است.

دانشگاه های بدون آزمون در ایتالیا

سخن پایانی

در این مقاله از ترجمه رسمی کاخ به بررسی دانشگاه‌های بدون آزمون ایتالیا پرداختیم و برخی از رشته‌های بدون آزمون را خدمتتان معرفی کردیم. در صورتی که قصد تحصیل در کشور ایتالیا را دارید می‌توانید از طریق آزمون ورودی، مصاحبه، ارسال نمونه کار یا ارسال مدارک تحصیلی دوره‎ های پیشین در دانشگاه مورد نظر پذیرفته شوید. اما پیش از ارسال مدارک لازم است تمامی مدارک خود را در دارالترجمه رسمی ایتالیایی ترجمه کنید.

اگر علاقمندید ترجمه مدارکتان در کوتاه‌ ترین زمان ممکن و با حداکثر دقت انجام شود حتماً با کارشناسان ما در ترجمه رسمی کاخ تماس بگیرید. مدارک مورد نظر در کوتاه ‎ترین مدت و با بالاترین دقت ترجمه می‌ شوند. همچنین امکان ارسال مدارک به سرتاسر ایران فراهم است.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *