تهران خیابان انقلاب، تقاطع فلسطین، ساختمان مهر (پلاک 312)، طبقه چهارم واحد ۱۰
ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن دروازه ورود به کشور‌های اروپایی

دوست دارید با یک ویزا به بیش از ۲۰ کشور معتبر دنیا سفر کنید؟ تا حالا به این فکر کرده‌اید چگونه می‌توان به چندین کشور با یک ویزا سفر کرد؟ اگر قصد مسافرت به کشور‌های اروپایی را دارید، حتماً با اصطلاح ویزای شینگن روبرو شده‌اید. ویزای شینگن چیست؟ چه کشور‌هایی شامل حوزه شینگن می‌شوند؟ چه مدارکی برای دریافت ویزا لازم است؟ در این مقاله به دغدغه‌های شما برای آشنایی با ویزای شینگن می‌پردازیم و با ضرورت ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی برای دریافت ویزا آشنا می‌شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شنگن (Schengen) یا ویزای شینگن، یک ویزای کوتاه مدت است که به افراد اجازه می‌دهد تا به هر یک از اعضای منطقه شینگن، تا ۹۰ روز برای مقاصد گردشگری یا تجاری سفر کنند. شینگن به منطقه عاری از گذرنامه اتحادیه اروپا اشاره دارد که بیشتر کشور‌های اروپایی را در بر می‌گیرد. این بزرگترین منطقه سفر رایگان در جهان است.

در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ در دهکده شینگن در لوکزامبورگ جایی که مرز این کشور با آلمان و فرانسه تلاقی می‌شود. یک قرارداد مابین ۵ کشور هلند، آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و بلژیک امضا شد، تا تردد ساکنین این کشور‌ها بدون ویزا برای حل مشکلات رفت و آمد بین مرزی، ممکن شود. در سال‌های بعد کشور‌های زیادی به این معاهده پیوستند و جزء حوزه شینگن شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن هستند.

ویزای شینگن چیست؟ این رایج‌ترین ویزا برای اروپا است. دارنده آن را قادر می‌سازد تا آزادانه وارد کشور‌های عضو شینگن شود و بدون هیچ کنترل مرزی بین آن‌ها سفر کند. با این حال، اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در یکی از کشور‌های شینگن تحصیل، کار یا زندگی کنید، باید برای ویزای ملی آن کشور اروپایی و نه ویزای شینگن اقدام کنید.

ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن چیست؟

این ویزا انواع مختلف و ضوابط متعددی دارد که با توجه به هدف شما از سفر، نوع و مدت اعتبار آن متفاوت خواهد بود. به طور کلی این ویزا به سه دسته زیر تقسیم می‌شود.

 

۱- ویزای اتحادیه شنگن یا (USV) Uniform Schengen Visa

ویزای اتحادیه شینگن که توسط کشور‌های عضو منطقه شینگن صادر می‌شود، حداکثر اجازه اقامت ۹۰ روزه در یک دوره ۱۸۰ روزه را می‌دهد. این ویزا درواقع همان ویزای گردشگری و توریستی است.

 

۲- ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا (LTV) Limited territorial validity Visa

این نوع ویزا معمولاً با اهداف انسان دوستانه و در شرایط خاص صادر می‌شود. مسافر با این ویزا فقط به مناطق خاصی که در زمان صدور ویزا مشخص می‌شوند، اجازه سفر دارد.

۳- ویزای ملی یا National Visa

این نوع ویزا برای افراد با اهداف کاری یا تحصیلی صادر می‌شود، که برای زمان مشخصی قصد سفر به حوزه شینگن را دارند.

چه مدارکی برای دریافت ویزای شینگن لازم است؟

اگر برای اهداف زیر به اروپا سفر می‌کنید، می‌توانید ویزای شینگن دریافت کنید:

 • برای ترانزیت از طریق فرودگاه یک کشور در منطقه شینگن به منظور بردن هواپیما به کشور مقصد شینگن خود
 • بازدید‌های گردشگری و گشت و‌گذار
 • بازدید‌های تجاری
 • بازدید از اعضای خانواده و دوستان
 • سفر به عنوان بخشی از برنامه تبادل فرهنگی، ورزشی یا پژوهشی
 • ویزیت‌های پزشکی
 • دوره‌های تحصیلی کوتاه مدت
 • بازدید‌های رسمی

شما برای درخواست هر یک از انواع ویزا‌های فوق باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ۲ قطعه عکس که اخیراً گرفته شده است.
 • گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار باقیمانده
 • ارائه اصل و ترجمه مدارک هویتی مانند شناسنامه
 • بیمه مسافرتی
 • مدارک شغلی مورد نیاز
 • مدارک اقامت مانند ارائه واچر هتل و یا اجاره‌نامه منزل
 • تمکن مالی و گردش حساب اخیر
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای شینگن

در نهایت مدارکی مانند گواهی اشتغال به کار، گواهی اشتغال به تحصیل و سابقه بیمه تأمین اجتماعی که به افسران ویزا اثبات می‌کند شما به کشور محل اقامت‌تان باز می‌گردید. مدارک ذکر شده را در یک دارالترجمه معتبر ترجمه رسمی به زبان انگلیسی انجام دهید و برای درخواست ویزا ارسال کنید.

قیمت ویزای شینگن

قیمت ویزای شینگن با توجه به سن متقاضی، ملیت و برخی عوامل دیگر، متفاوت است. با این حال گروه‌هایی هستند که باید هزینه کمتری بپردازند یا اصلاً هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

علیرغم این واقعیت که هزینه‌های ویزا ثابت و غیرقابل تغییر است، تا زمانی که اعضای شنگن به طور کلی تصمیم دیگری بگیرند، برخی از گروه‌ها مانند دانش‌آموزان و معلمان همراه در طول سفر علمی مدرسه یا محققانی که برای انجام تحقیقات علمی سفر می‌کنند، از پرداخت هزینه معاف هستند.

همچنین هزینه‌های ویزا ممکن است برای شرکت‌کنندگان ۲۵ سال یا کمتر در سمینار‌ها، کنفرانس‌ها، رویداد‌های ورزشی، فرهنگی یا آموزشی که توسط سازمان‌های غیرانتفاعی برگزار می‌شود، لغو شود. به این نکته توجه داشته باشید که در صورت رد شدن درخواست ویزا، پول پرداخت شده بازپرداخت نمی‌شود.

کشورهای عضو شینگن

چه کشور‌هایی عضو شینگن هستند؟

در مجموع ۲۶ کشور منطقه شینگن را تشکیل می‌دهند که به همه اتباع شنگن اجازه رفت و آمد آزاد می‌دهند. ۲۲ کشور از این کشور‌ها عضو اتحادیه اروپا هستند، در حالی که ۴ کشور دیگر بخشی از EFTA (انجمن تجارت آزاد اروپا) هستند. علاوه بر ۲۶ کشور عضو در منطقه شینگن، سه کشور کوچک واتیکان، موناکو و سن مارینو نیز بخشی از این منطقه هستند. ویزای شینگن به کشور‌های کوچک زیر نیز اجازه ورود می‌دهد.

کشور‌های شینگن شامل آلمان، اتریش، بلژیک، ایسلند، جمهوری چک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، لیتوانی، مالت، هلند، یونان، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسپانیا، سوئیس، سوئد، اسلوونی، لیختن اشتاین، دانمارک، استونی، مجارستان، لتونی و لوکزامبورگ هستند.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با ویزای شینگن و ضرورت ترجمه رسمی و معتبر مدارک برای سفر به این حوزه آشنا کنیم. در نظر داشته باشید با توجه به هدف سفر شما به منطقه شینگن ویزا‌های متفاوتی مانند ویزای توریستی شینگن، ویزای تجاری شینگن، ویزای فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی، ویزای رسمی و ویزای تحصیلی شینگن وجود دارد. ابتدا هدف از سفر و اولین کشور مقصد را برای دریافت ویزا مشخص کنید. شما می‌توانید برای ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی و دریافت مشاوره تخصصی رایگان توسط مترجمین حرفه‌ای، به سایت دارالترجمه رسمی کاخ مراجعه کنید. این مؤسسه ترجمه رسمی به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، ترکی، چینی و ژاپنی را به همراه تأییدات دادگستری، وزارت امور خارجی و مهر سفارت‌ها در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهد. دارلترجمه رسمی کاخ دارای مجوز رسمی برای ترجمه از قوه قضاییه است. ‌امیدواریم مطالعه این مقاله به شما برای آشنایی با مراحل دریافت ویزای شینگن کمک کند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *