تهران خیابان انقلاب، تقاطع فلسطین، ساختمان مهر (پلاک 312)، طبقه چهارم واحد ۱۰
نحوه محاسبه عدد ایزه (ISEE) چیست؟

نحوه محاسبه عدد ایزه (ISEE) چیست؟

چگونه عدد ایزه (ISEE) را محاسبه کنیم؟

ایتالیا، مهد قدیمی‌ ترین دانشگاه‌ های دنیاست که هر سال میزبان هزاران دانشجوی بین‌ المللی برای تحصیل دانشگاهی است. در این کشور دانشجویان سایر نقاط جهان نیز می‌ توانند از بورسیه تحصیلی دولتی همانند افراد بومی بهره‌ مند شوند. البته تحصیل رایگان در ایتالیا، شرایط خاصی دارد که سنجش وضعیت اقتصادی متقاضی، یکی از همین موارد است. اما چگونه و بر چه اساسی شرایط مالی دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی سنجیده می‌ شود؟ محاسبه عدد ایزه یا ISEE به عنوان مهم‌ ترین معیار برای اعطای کمک هزینه تحصیلی از سوی دولت ایتالیا به شمار می‌رود.

اگر شما هم مشتاق هستید تا بدانید شاخص ایزه چیست؟ یا چرا باید برای دریافت بورس تحصیلی ایتالیا این عدد را محاسبه کنیم؟ در این مقاله از ترجمه رسمی کاخ، همراه ما باشید تا به‌صورت کامل و شفاف با روش محاسبه عدد ISEE آشنا شوید.

عدد ایزه (ISEE) چیست؟

عدد ایزه (ISEE) چیست؟

شاخص ایزه (ISEE) در واقع معادل شاخص وضعیت اقتصادی در کشور ایتالیا است که برای ارزیابی و سنجش وضعیت مالی خانواده‌ ها به کار می‌رود. به طور کلی این عدد، شرایط اقتصادی هر خانواده را برای بهره‌ مندی از خدمات اجتماعی نشان می‌دهد.

از این رو تعداد اعضای خانواده، از پارامتر‌ های اصلی محاسبه عدد ایزه محسوب می‌شود. این شاخص، مجموع درآمد تمام اعضای یک خانواده در یک سال میلادی به اضافه 20 درصد از ارزش املاک و مستغلات را نشان می‌دهد.

شاخص عدد ایزه برای سال جدید چقدر است؟

اداره بورس استانی ایتالیا در هر سال برای افرادی که متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی هستند، شاخص ایزه را اعلام می‌ کند. بر اساس آمار‌های منتشر شده این شاخص حدود 23 هزار یورو اعلام شده است. از این رو دانشجویانی که نتیجه حاصل از محاسبه عدد ISEE آنها، پایین‌ تر از این مقدار باشد، شانس بیشتری برای دریافت بورس DSU خواهند داشت.

روش محاسبه عدد ایزه چگونه است؟

روش محاسبه عدد ایزه چگونه است؟

نحوه محاسبه عدد ایزه نیاز به دانستن فرمول‌ های پیچیده ریاضی ندارد؛ در واقع با طی‌ کردن چند مرحله ساده می‌ توانید شاخص وضعیت اقتصادی معادل خود را به دست آورید. شاخص ISEE؛ درآمد، دارایی چه منقول و چه مستغلات و حقوق خالص یک واحد خانواده بر اساس تعداد را در نظر می‌گیرد.

برای به دست آوردن عدد ایزه خود، کافی است مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

مرحله اول: حقوق یک سال کامل سرپرست خانواده را بر اساس نرخ یورو دولتی یا آزاد (بستگی به نظر سازمان بورس ایتالیا در همان سال دارد.) محاسبه کنید.

مرحله دوم: سپس باید ارزش املاک و مستغلات خود را به دست آورید. برای این منظور ابتدا متراژ املاک خود را در 500 یورو ضرب کنید؛ سپس عدد حاصل را نیز در 20 درصد یا 0.2 ضرب کنید. البته افرادی که خانه نداشته و مستأجر هستند، باید مدرک اجاره‌ نامه را به عنوان یک سند، ترجمه رسمی ایتالیایی کرده و ارائه دهند. از این رو در این فرمول باید ارزش ملک خود را صفر در نظر بگیرند.

مرحله سوم: در پایان، مجموع دو عدد به دست آمده در مراحل قبل را باید بر ضریب تعداد افراد خانواده تقسیم کنید. این ضریب، شاخصی است که بر اساس تعداد نفرات اعضای خانواده، ارزش متفاوتی خواهد داشت. به طور کلی این عدد برای خانواده‌های مختلف به‌صورت زیر است:

 • خانواده یک‌ نفره: ضریب ۱
 • خانواده دونفره: ضریب 1.75
 • خانواده سه‌ نفره: ضریب 2.04
 • خانواده چهار نفره: ضریب 2.46
 • خانواده پنج‌ نفره: ضریب 2.85

البته اگر تعداد اعضای خانواده بیشتر از 5 نفر باشند، به‌ ازای هر نفر 0.35 به مقدار ضریب خانواده پنج‌نفره اضافه خواهد شد.

کاربرد عدد ایزه چیست؟

کاربرد عدد ایزه چیست؟

شاخص ایزه کاربرد‌های بسیار متنوعی در کشور ایتالیا دارد که در این بخش شما را با آن آشنا می‌کنیم. سازمان ملی امنیت اجتماعی ایتالیا یا به‌ اختصار INPS تحت نظارت وزارت کار و سیاست‌های اجتماعی این کشور، معیار‌ هایی را برای اندازه‌ گیری معادل شاخص وضعیت اقتصادی در نظر می‌ گیرد که بر اساس آن شاخص وضعیت اقتصادی خانواده‌ ها برای بهره‌ مندی خدمات رایگان یا کمک‌ هزینه‌ های دولتی مشخص می‌شود.

گواهی حاوی شاخص ISEE به شهروندان ایتالیایی اجازه می‌دهد تا به مزایای اجتماعی یا خدمات عمومی در شرایط مطلوب دسترسی داشته باشند. در واقع همانطور که به آن اشاره کردیم؛ با استفاده از فرمول نحوه محاسبه عدد ایزه، این شاخص برای هر خانوار در هر سال مشخص شده و از خدمات رفاه اجتماعی بهره‌ مند خواهند شد. برخی از این خدمات عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی و کاهش هزینه‌ های دانشگاه‌ ها
 • کمک هزینه خدمات حمل و نقل عمومی
 • مهدکودک و تحصیل برای کودکان
 • کمک هزینه زایمان
 • تخفیف هزینه دانشگاه‌ ها
 • کمک هزینه‌ های خانواده
 • مهد کودک و خدمات آموزشی برای کودکان
 • کمک هزینه کتاب‌های درسی
 • بهداشت و درمان
 • کمک هزینه خدمات اجتماعی در خانه

سؤالات متداول

شاخص ایزه (ISEE) چیست؟

این عدد در واقع نشانگر وضعیت اقتصادی معادل است که امکان ارزیابی وضعیت مالی خانواده دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا را فراهم می‌ کند.

کاربرد عدد ایزه برای دریافت بورس تحصیلی ایتالیا چیست؟

به طور کلی عدد به دست آمده با استفاده از فرمول محاسبه عدد ایزه، اگر در زیر شاخص اعلام شده توسط اداره بورس ایتالیا در هر سال قرار گیرد؛ دانشجو می‌تواند بورسیه استانی این کشور را دریافت کند.

و در آخر

در این متن در مورد شاخص ایزه (ISEE) و فرمول محاسبه آن برای شما توضیح دادیم. همچنین شما را با ضرورت به دست آوردن این عدد برای دریافت بورس استانی ایتالیا آشنا کردیم. در واقع عدد ایزه نشان‌ دهنده این موضوع است که آیا شما واجد شرایط دریافت بورسیه، کمک هزینه کتاب‌های درسی، خدمات حمل و نقل، تخفیف هزینه خوابگاه دانشگاه‌ ها و… از سمت دولت ایتالیا هستید یا خیر؟

از این رو به این نکته توجه داشته باشید که تمامی مدارک مالی لازم برای محاسبه عدد ایزه را با دقت ترجمه رسمی کرده و برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید. دارالترجمه رسمی کاخ، با سالها تجربه موفق و همکاری با گروه مترجمین حرفه‌ ای با تحصیلات آکادمیک زبان ایتالیایی، ترجمه فوری و دقیق از مدارک را به شما ارائه می‌ دهد. اگر سؤالی در مورد نحوه محاسبه شاخص ایزه دارید، در بخش کامنت‌ها مطرح کنید. شاخص ایزه شما چه عددی به دست می‌آید؟

مقالات مرتبط
1 نظر
حمیدرضا

سلام ببخشید اگه سرپرست خانواده شغل آزاد داشته باشه و حقوقی از دولت دریافت نکنه تاثیری در عدد ایزه خواهد داشت؟

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *