تهران خیابان انقلاب، تقاطع فلسطین، ساختمان مهر (پلاک 312)، طبقه چهارم واحد ۱۰
بورس استانی ایتالیا DSU 2024 + شرایط و مدارک

بورس استانی ایتالیا DSU 2024 + شرایط و مدارک

همه چیز در مورد بورس استانی ایتالیا - DSU 2024

آیا شما هم قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌ های معتبر اروپا را دارید؟ البته همان‌ طور که احتمالا می‌ دانید، تحصیل در چنین دانشگاه‌ هایی می‌تواند بسیار گران باشد؛ از طرفی هزینه زندگی در ایتالیا نیز به آن اضافه می‌ شود. به همین دلیل، دانشجویانی که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند؛ توانایی پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌ های زندگی در این کشور را ندارند. نگران نباشید؛ دریافت بورسیه تحصیلی DSU، شانس بسیار خوبی است که یک بورس تحصیلی با بودجه کامل را دریافت کنید. اما چگونه؟ چه مدارکی موردنیاز است؟ از کجا شروع کنیم؟

اگر به دنبال پاسخ این سؤالات هستید، همراه ما باشید تا در این مقاله از ترجمه رسمی کاخ با بورس استانی ایتالیا و شرایط و مدارک آن آشنا شوید.

بورس استانی ایتالیا

بورس استانی ایتالیا چیست؟

این نوع بورسیه تحصیلی بر اساس شرایط مالی خانواده دانشجو و وضعیت اقتصادی سرپرست خانوار ارائه می‌شود. در واقع برای دریافت بورس استانی ایتالیا، نیازی به ارائه مقالات پژوهشی یا داشتن معدل بالا ندارید. این کمک‌ هزینه که به بورسیه جهان سوم یا بورسیه DSU نیز معروف شده است، توسط آژانس حق تحصیل دانشگاهی شورای منطقه توسکانی به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

بورسیه استانی ایتالیا، معمولا یک‌بار در سال ارائه شده و به تمامی علاقمندان تحصیل در ایتالیا، فارغ از جنسیت، ملیت و شرایط اقتصادی تعلق می‌گیرد. البته شرایط هر دانشگاه با توجه به استان محل قرار‌گیری آن، ممکن است کمی با هم متفاوت باشد. به طور کلی سازمان بورسیه هر استان، مدارک مالی دانشجو و دارایی‌ های افراد خانواده آن را بررسی کرده و در صورت تأیید، کمک هزینه تحصیل و زندگی به آن‌ها پرداخت می‌ کند. در نهایت می‌ توان گفت، یکی از در دسترس‌ ترین بورس‌ های تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی، همین DSU خواهد بود.

بورس DSU ایتالیا چه هزینه‌هایی را شامل می‌شود؟

بورس استانی ایتالیا، کمک هزینه پرداخت شهریه دانشگاه، خوابگاه، وعده‌ های غذایی و برخی از هزینه‌ های جانبی مانند کتاب‌ ها و فعالیت‌ های ورزشی را پوشش می‌ دهد. این بورسیه در چند مرحله به دانشجویانی که توانایی پرداخت چنین هزینه‌ هایی را ندارند، ارائه می‌شود.

برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا چه شرایطی لازم است؟

با توجه به اینکه این بورسیه تحصیلی ایتالیا به‌صورت استانی به دانشجویان اختصاص داده می‌شود، برخی از شرایط بین همه مراکز آموزشی استانها مشترک است؛ ولی شاید هر استان نیز مدارک متفاوت‌ تری را از متقاضیان درخواست کنند.

از این رو بهتر است اطلاعیه‌های سالانه (بندو) هر استان را بر اساس دانشگاه پذیرش شده، مطالعه کنید. اما به طور کلی دانشجو باید شرایط زیر را برای دریافت بورسیه DSU داشته باشد.

دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا

مهم‌ترین و اصلی‌ ترین شرط ثبت درخواست برای دریافت بورسیه DSU، پذیرش از یک دانشگاه دولتی در کشور ایتالیا است.

شرایط اقتصادی خانواده دانشجو

برای اعطای بورس استانی؛ درآمد خانواده دانشجو بررسی می‌ شود. در واقع بر اساس میزان وضعیت مالی خانواده (عدد ایزه)، این کمک هزینه تحصیلی به متقاضی تعلق می‌ گیرد. اگر دانشجو از نظر وضعیت اقتصادی در دهک‌ های پایین‌ تر قرار بگیرد؛ به‌صورت کامل بورسیه تحصیلی را دریافت می‌کند.

شرایط سنی دانشجو

در حالت کلی شرط سنی خاصی برای دریافت بورسیه تحصیلی از سمت دولت ایتالیا تعیین نشده است. اما اگر گپ تحصیلی زیادی داشته باشید، شانس کمتری برای دریافت ویزا خواهید داشت.

مدرک زبان معتبر

از شروط مهم دریافت بورسیه استانی ایتالیا، داشتن مدرک زبان مرتبط با رشته تحصیلی است. در واقع با توجه به اینکه دروس شما به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تدریس می‌ شود، داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶ یا 5/6 یا مدرک B2 زبان ایتالیایی ضروری است.

بورس استانی ایتالیا

مدارک لازم برای دریافت بورس استانی ایتالیا چیست؟

سازمان بورسیه هر استان ایتالیا در اواخر ماه جولای هر سال، به‌ صورت مجزا جزئیات مدارک لازم برای دریافت این کمک هزینه را اعلام می‌ کند. این مدارک عبارتند از:

  • ارائه نامه پذیرش یکی از دانشگاه‌ های ایتالیا
  • ترجمه رسمی ایتالیایی شناسنامه و کارت ملی متقاضی و کفیل
  • اسکن و ترجمه رسمی صفحه اول پاسپورت دانشجو
  • ترجمه رسمی سند ملکی خانه یا اجاره‌نامه
  • اسکن و ترجمه رسمی فیش حقوقی کفیل
  • ترجمه گواهی رسمی بانک مرکزی برای احراز اموال و دارایی‌های سرپرست خانوار
  • ترجمه رسمی پرینت حساب بانکی تمامی اعضای خانواده تا آخرین روز سال میلادی بر اساس یورو
  • ترجمه رسمی ایتالیایی مدارک اموال و دارایی‌های افراد خانواده

ددلاین دریافت بورس استانی ایتالیا تا چه موقع است؟

به طور کلی زمان ثبت درخواست و ارسال مدارک برای دریافت بورس استانی کشور ایتالیا به مؤسسه آموزش عالی و استان محل تحصیل بستگی دارد. اما معمولا زمان ثبت‌نام برای بورسیه DSU از ابتدای مرداد ماه (اواخر ماه جولای) شروع شده و تا انتهای شهریورماه (اواخر ماه سپتامبر)، فرصت باقی است.

البته توجه داشته باشید که پس از پایان ددلاین بورس استانی، هیچ درخواستی را بررسی نمی‌کنند. همچنین شما فقط یکبار در سال برای دریافت این کمک هزینه می‌ توانید، اقدام کنید؛ بنابراین مدارک و فرم‌ های مورد نیاز را ترجمه رسمی کرده و به‌موقع ارسال کنید.

بورس استانی ایتالیا

سؤالات متداول

آیا بورس استانی ایتالیا، تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش می‌دهد؟

بله. بورسیه تحصیلی DSU، یک کمک هزینه با بودجه کامل برای دانشجویان بین‌المللی است و می‌تواند تمامی هزینه‌ها را پوشش دهد.

آیا برای دریافت بورسیه DSU ایتالیا باید مقالات ISI و معدل بالا داشته باشیم؟

خیر. این بورسیه، فقط بر اساس مدارک مالی دانشجو ارائه می‌شود.

و در پایان

دولت ایتالیا با هدف ترویج زبان و فرهنگ ایتالیایی، همچنین تقویت همکاری‌ های بین‌ المللی در زمینه‌ های علمی، فناوری، فرهنگی و هنری، برای دانشجویان خارجی، بورسیه تحصیلی ارائه می‌ کند. بورس استانی ایتالیا، از جمله این کمک هزینه‌ هاست و به دانشجویانی تعلق می‌ گیرد که توانایی پرداخت هزینه‌ های دانشگاهی و زندگی در ایتالیا را ندارند. البته برای دریافت بورسیه DSU، باید در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه‌ های دولتی یا خصوصی این کشور پذیرش بگیرید.

در نهایت به این نکته توجه داشته باشید که باید تمامی مدارک و فرم‌ های خواسته شده برای دریافت ویزا و بورسیه با دقت ترجمه و در زمان مقرر تحویل داده شود. در این مسیر دارالترجمه رسمی کاخ، با چندین سال تجربه و بهره‌ مندی از گروه مترجمین حرفه‌ ای با تحصیلات آکادمیک زبان ایتالیایی، ترجمه فوری و دقیق را به شما ارائه می‌دهد. سؤالات خودتان را در بخش کامنت‌ها با ما مطرح کرده تا دراسرع‌وقت پاسخ دهیم. نظر شما در مورد تحصیل در ایتالیا چیست؟

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *