تهران خیابان انقلاب، تقاطع فلسطین، ساختمان مهر (پلاک 312)، طبقه چهارم واحد ۱۰
کار و تحصیل در کانادا

کار و تحصیل در کانادا

حتماً در سال‌های اخیر نام کانادا را در برترین‌های اقتصادی زیاد شنیده‌اید و می‌دانید که در چند سال گذشته کانادا رشد اقتصادی خوبی داشته‌ است. دلیل این امر به کارگیری نیروهای متخصص داخلی و البته بین‌المللی در تمامی حوزه‌ها به شمار می‌رود. از  طرف دیگر شنیده‌اید که کانادا به تازگی مقصد بسیار مناسبی برای دانشجویان شده است و از تمامی دنیا برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کنند. این در حالی است که دانشجویان علاقمند به تحصیل در کانادا برای آینده شغلی خود در کانادا نیز برنامه‌ریزی می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره کار و تحصیل در کانادا و تمامی زوایای کار هنگام تحصیل صحبت کنیم. به نظر شما کار همراه با تحصیل در کانادا امکان‌پذیر هست و آیا می‌توان هردو را کنار هم پیش برد؟ با دارالترجمه رسمی کاخ همراه باشید تا جواب تمامی این سوالات را بگیرید.

شماره ملی کانادا (سین نامبر)

در ابتدا شما می‌بایست با سین نامبر آشنا شوید، سین نامبر (Social Insurance Number) شماره ملی 9 رقمی است که تمامی افرادی که تازه به کانادا ورود کرده‌اند و اقامت دائم گرفته‌اند، دریافت می‌کنند و برای هر فرد کد منحصر به فردی اختصاص داده می‌شود. درخواست و تمامی مدارک مورد نیاز خود را می‌توانید در دارالترجمه رسمی ثبت کرده و به سفارت ارائه دهید تا مراحل اخذ ویزا و همچنین اقامت شما به درستی پیش برود.

کار و تحصیل در کانادا

تمامی دانشجویانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند می‌بایست در ابتدا برنامه‌ریزی دقیق خود را داشته باشند. افرادی که علاوه بر تحصیل، علاقه به کار در کانادا را دارند بهتر است از ابتدا همراه با مدارک خود، درخواست مربوط به کار حین تحصیل را در دارالترجمه آماده کرده و ارائه کنند. در برخی شرایط و بعضی رشته‌های تحصیلی دانشجویان از سوی دانشگاه‌ها پس از گذراندن دوره‌هایی مشغول به کارهای تخصصی می‌شوند که این افراد نیازی به آماده کردن مدارک پیش از مهاجرت را ندارند.

کار و تحصیل در کانادا

مزایای کار و تحصیل در کانادا

تمامی دانشجویان چه در ایران و چه در خارج از کشور علاقه دارند هنگام تحصیل شغلی برای خود داشته باشند تا بتوانند درآمدی کسب کرده و زندگی آسوده‌تری داشته باشند. کار و تحصیل در کانادا علاوه بر مورد ذکر شده دارای مزیت‌هایی است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • افزایش مهارت و یادگیری همراه با کسب تجربه کار در کانادا
 • کسب آشنایی بیشتر و بهتر با جامعه دانشگاهی
 • تأمین هزینه‌ زندگی در کانادا و کسب درآمد
 • گسترش دادن دایره حرفه‌ای و اجتماعی

حقوق دانشجو در کانادا چه میزان است

دانشجویانی که در کانادا هستند حدوداً بین 14 الی 20  دلار(ساعتی) است. لازم به ذکر است که دانشجویان در سطوح مختلف تحصیلی درآمدی متفاوت دارند و افرادی که سطوح علمی بالاتری دارند و به عنوان دستیار استاد هستند می‌توانند تا ساعتی 25 دلار نیز دریافت کنند. با این حساب به صورت میانگین چنانچه دانشجویی 20 ساعت در هفته کار کند، می‌تواند حدوداً بین 1100 تا 1600 دلار در ماه درآمد داشته ‌باشد که این مبلغ می‌تواند به خوبی کمک هزینه تحصیل در کانادا را تأمین کرده و یا هزینه زندگی را پوشش دهد.

چطور در کانادا کار پیدا کنیم

در کانادا همانند داخل ایران سایت‌هایی هستند که آگهی‌های استخدام دارند و می‌توان با به کارگیری آنها در رشته و حرفه خود به راحتی کار پیدا کرد. قابل ذکر است که در کانادا برای دانشجویان در حال تحصیل سایت‌های مجزا و اختصاصی وجود دارد که می‌توانند بدون دغدغه به آنها سر بزنند و کار مورد نظر خود را پیدا کنند. چند نمونه از این سایت‌ها عبارتند از:

 • inneed
 • monster
 • job bank
کار و تحصیل در کانادا

قوانین کار و تحصیل در کانادا چیست

ممکن است برای شما نیز سوال باشد که آیا قوانین خاصی برای کار کردن دانشجوها در کانادا وجود دارد یا خیر و این قوانین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، همانند تمامی کشورهای خارجی همه دانشجوها برای کار باید قوانین خاصی را رعایت کنند. قوانین مهم جهت کار هنگام تحصیل در کانادا:

 • داشتن سین نامبر
 • داشتن ویزای معتبر تحصیلی
 • اشتغال به تحصیل داشته باشید و دانشجوی تمام وقت باشید
 • در زمان گذراندن دوره زبان دانشگاه حق کار ندارید، حق کار تنها در دوره گذراندن واحدهای دانشگاهی دارید
 • بعد از شروع تحصیل مجاز به کار کردن هستید نه قبل از آن
 • در زمان تحصیل تنها 20 ساعت اجازه کار کردن دارید
 • در تعطیلات بین ترم و روزهای تعطیل و همچنین تعطیلات رسمی اجازه دارید به صورت تمام وقت تا 40 ساعت در هفته کار کنید

انواع کار تحصیلی در کانادا

شاید برایتان جالب باشد بدانید کار و تحصیل یا به عبارتی کار همزمان با تحصیل در کانادا انواع مختلفی دارد. در این قسمت به انواع آن می‌پردازیم:

کار تحصیلی در داخل دانشگاه (on campus)

چنانچه شما دارای ویزای معتبر تحصیلی هستید و دانشجوی تمام وقت به شمار می‌روید، می‌توانید در همان دانشگاهی که پذیرفته شده و تحصیل می‌کنید مشغول به کار شوید. در این شرایط شما نیازی به مجوز کار ندارید. در این مواقع کارفرمای شما یکی از 3 گزینه زیر خواهد بود:

 • سازمان دانشجویی
 • دانشگاه‌های کانادا
 • پیمانکارهای خصوصی در محدوده دانشگاه

کار تحصیلی در خارج از محیط دانشگاه (off campus)

چنانچه شما جزو افرادی هستید که استادی پرمیت معتبر دارید و البته دانشجوی تمام وقت نیز هستید، توانایی این را دارید که هفته ای 20 ساعت در زمان تحصیل کار کنید. همچنین در زمان‌های تعطیلی هیچ محدودیتی برای کار نخواهید داشت و همانطور که در قبل بیان شد، می‌توانید تمام وقت یعنی 40 ساعت در هفته مشغول به کار شوید.

سخن پایانی

شما با گرفتن ویزای معتبر تحصیلی کانادا می‌توانید هنگام تحصیل با رعایت قوانین و قبول شرایط، مشغول به کار شوید. کار کردن در دوره دانشجویی می‌تواند کمک هزینه تحصیل در کالج کانادا را برای شما فراهم کند تا تجربه و زندگی خوبی را در کانادا داشته باشید. همچنین به گسترش روابط اجتماعی شما در دانشگاه و همچنین جامعه و محل سکونت شما در کانادا کمک شایانی خواهد‌کرد. توجه داشته باشید جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا به دارالترجمه رسمی معتبر و نام آشنایی نظیر ترجمه رسمی کاخ نیاز دارید تا بتواند مدارک شما را به بهترین شکل ترجمه کند تا سفارت هیچ ایرادی به آن نگیرد و به درستی کار شما پیش برود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *